niedziela, 14 stycznia 2018

Zaburzenie osobowości - BORDERLINE

Witajcie Kochani,

dzisiaj chciałabym przybliżyć trochę temat Zaburzeń Osobowości, a dokładniej BORDERLINE.  Czym jest ta osobowość? W dokładnym tłumaczeniu jest to „osobowość z pogranicza”. Zaburzenie to możemy określić jako ogólnie panujący chaos w głowie i emocjach. Nazwa "osobowość z pogranicza pochodzi stąd, że osoba cierpiąca na to zaburzenie ma ciągle huśtawki nastrojów, jest niestabilna emocjonalnie. Ludzie z tą osobowością przechodzą często przez istne piekło w swoim życiu. Nasza osobowość jest pewnym sposobem postrzegania świata, przetwarzania rzeczywistości, bycia w relacjach. To taki architekt, który pozwala przewidzieć, jak ktoś w danej sytuacji się zachowa. Osobowość borderline to zaburzenie, które zaczyna się jeszcze jak jest się dzieckiem, ale często nie jest w całości ujawnione aż do wieku dorosłego. Do końca dalej nie rozumiemy co jest przyczyną zaburzenia borderline, ale autorytety medyczne twierdzą, że jest to wynik nierównowagi chemicznej w mózgu. To związki chemiczne, czyli neuroprzekaźniki pomagają nam  zachować równowagę w nastroju, równowagę genetyczną i wpływu środowiska. Zaburzenie borderline częściej zdarza się w rodzinach, w których występuje bądź występowała już ta choroba. Zaobserwowano również, że ludzie z tym zaburzeniem często doświadczyli poważnej traumy we wczesnym dzieciństwie.

Trauma może mieć podłoże fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej przemocy, jak również może być spowodowana odrzuceniem lub stresującą albo niepokojącą obojętnością ze strony rodzica. Osobowość borderline oznacza kłopot. Dominującymi cechami osób z borderline są niestabilność i chaos. Cierpiący na zaburzenie borderline wykazują niestabilność emocjonalną, impulsywność, mają niejasny lub zaburzony obraz samego siebie, problemy z kontrolowaniem gniewu, silne uczucie odrzucenia, często samookaleczenia. Zmagają się również emocjonalnie z depresją, zaburzeniami jedzenia, i/lub nadużywają substancji psychoaktywnych. Dotknięci tym zaburzeniem często tną się lub podpalają.

Osobowość z pogranicza wiąże się z brakiem stabilności postrzegania siebie – w jednej chwili wysoka samoocena może zmienić się w poczucie własnej beznadziejności lub w poczucie bycia osobą złą, nieprzyjemną, niesympatyczną. Kluczowym elementem osobowości z pogranicza jest emocjonalna niestabilność. Emocje osób z borderline można by opisać jako balansowanie na linie lub życie na ostrzu noża. Dobre samopoczucie w ciągu zaledwie kilku minut może przejść w stan silnego przygnębienia. Osobowość z pogranicza jest łączona z uczuciami silnego gniewu lub wewnętrznej pustki.


Leczenie zaburzenia borderline polega na odpowiednim dobraniu farmaceutyków i psychoterapii, może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach konieczna będzie hospitalizacja. Często pacjenci z osobowością borderline, nie mogąc znieść bólu emocjonalnego zadają sobie ból fizyczny, jest to też dla nich sposób, by „poczuć cokolwiek”. Podstawą życia z borderline jest postawa otwarta wobec lekarzy i ludzi wyciągających pomocną dłoń.

Bardzo ważne może się tu okazać wsparcie najbliższych i przyjaciół, a także rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Wymienione czynności są najlepszymi sposobami na pokonanie własnych wewnętrznych demonów i uwolnienie się od piekła borderline

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz